Bratislavské mestské dni – Zimný prístav, Propeller aj Devín

Sme súčasťou Bratislavy, jej histórie aj súčasnosti a sme na to hrdí. Preto LOD nemôže chýbať ako účastník Bratislavských mestských dní, a preto sme mesto opäť radi podporili. Tento rok navyše v rovnakom dátume otvárame plavebnú sezónu 2024. Zistite, čo sme si pre vás pripravili.

Objavte Zimný prístav – miesto, kam sa bežne nedostanete

Viete, kde sú lode v zime a kde prebieha ich údržba? Vedeli ste, že lode sa z vody vyťahujú pomocou lodného výťahu? Chcete si pozrieť zblízka mohutné stroje, ktoré na tomto mieste pracujú?
Pri príležitosti Otvorenia sezóny predlžujeme Bratislavský okruh o návštevu Zimného prístavu. 

Bratislavský okruh ponúka tie najkrajšie výhľady na Bratislavu. Z osobného prístavu sa vyplavíme smer most Lanfranconi, pri ktorom sa otočíme. Počas tejto časti cesty budeme plávať popod Nový most. UFO z hladiny Dunaja je naozaj obrovské. Hneď za mostom si užijeme výhľad na Bratislavský hrad a meniace sa podhradie nasledované pohľadom na nábrežie plné života pri River Parku a Promenáde PKO.
Na ceste späť si vychutnáme prírodné krásy na druhom brehu Dunaja – najprv si vás získa Pečniansky les a neskôr Sad Janka Kráľa. Inak, vedeli ste, že je to najstarší verejný park v strednej Európe? Pokocháte sa tiež výhľadmi na Staré mesto, podplávame Starý most, pokračovať budeme okolo Eurovei, nového mrakodrapu a sochy Octahedral Body od Viktora Freša až pod most Apollo a Prístavný most a vstúpime do Zimného prístavu. 


V Zimnom prístave si pôjdeme pozrieť najprv do Južného bazénu, kde sa nachádza historický lodný výťah a na ňom remorkér Šturec. Uvidíme aj  Lodnú halu, ktorá prežila aj cielené bombardovanie prístavu počas Druhej svetovej vojny. V tom čase prístav slúžil Nemeckej ríši. Pokračovať budeme do Severného bazénu, kde si si pozrieme prekladisko sypkých materiálov – obrovské žeriavy a stroje v plnom pracovnom nasadení. 

*Konkrétna trasa plavby bude prebiehať podľa možností a obsadenosti bazénov. 

Bratislavský okruh predĺžený o návštevu Zimného prístavu bude trvať 1 hodinu a nezaplatíte zaň nič navyše.
Cena tejto výnimočnej plavby je ako pri bežnom Bratislavskom okruhu: 13 € / dospelá os., 10 €/ dieťa 2-10 r. 
Počas Otvorenia sezóny, a teda 20.4. a 21.4. 2024 plávame Bratislavský okruh v časoch: 10:00 a 15:30
Lístky si kúpite TU.

 

Propeller zadarmo v rámci Bratislavských mestských dní

Propeller bol kedysi obľúbeným a bežne využívaným spôsobom prechodu zo Starého mesta do Petržalky. Dnes už je len historickou spomienkou. Počas Bratislavských mestských dní však legendárny Propeller opäť ožije a vy si budete môcť užiť plavbu medzi brehmi Dunaja s nevšednými pohľadmi na dominanty Bratislavy. S hrdosťou a silným vzťahom k Bratislave sme opäť pri tejto príležitosti poskytli mestu loď bezplatne, a preto si tento zážitok vychutnáte zadarmo. Zaspomínajte si na staré časy a priblížte aj ďalšej generácii ako to kedysi v Bratislave bolo, keď ešte Staré mesto a Petržalku nespájalo toľko mostov, cez ktoré ste mohli pešo prejsť.


Propeller bude premávať v sobotu 20.4. Miesto je potrebné si dopredu rezervovať. Sledujte stránku BKIS, ktorá spravuje obsadzovanie lode na túto plavbu. Na ich stránke získate všetky potrebné informácie.

Časy a miesto premávania Propelleru: 
12:15, 13:45 – Staré mesto – smer Petržalka, pontón Propeller (Nástupište 2, pontón 45 – obe čísla nájdete na pontóne. Navigáciou pre Vás je však budova Propeller na nábreží, cez ktorú prejdete na pontón.
13:00, 14:30 – Petržalka – smer Staré mesto, pontón 34, budova Propeller

V Starom meste aj v Sade Janka Kráľa bude počas Bratislavských mestských dní bohatý program. Odvezte sa naň netradične loďou a pozrite si najkrajší kúsok Bratislavy z hladiny Dunaja. 

Nebude chýbať ani obľúbená plavba na Devín

Na Devín sa počas otvorenia sezóny vydáme dvakrát. Oba dni o 10:00 hod..
Plavba na Devín trvá 1,5 hod. Kým pod Lanfranconi Bratislavský okruh končí, táto plavba pokračuje ďalej. Výhľady sa zmenia na viac prírodné a ocitneme sa na hranici dvoch krajín a kedysi dvoch iných svetov. Silný historický odkaz hranice a slobody pohybu je ideálnou demonštráciou toho, že kedysi nebolo možné prekračovať rieku ako dnes. Ak chcete históriu priblížiť ďalšej generácii, toto sú ideálne miesta na takéto rozhovory. 
Doplavíme sa až pod hrad Devín, národnú kultúrnu pamiatku. Stojí na skale vo výške 212 m nad morom. Bol vybudovaný na mieste rímskej stavby a veľkomoravského hradiska, známy už v roku 864 ako Dowina. Hrad v roku 1809 napoleonské vojská vyhodili do vzduchu. Hrad Devín určite stojí za návštevu a nádherné výhľady.  Ak sa vyberiete na túto plavbu opakovane, vyrazte aj na prechádzku okolo hradu. Príroda a historická hodnota miest si vás získa. 

20.4. a 21.4. sa na Devín plavíme takto: 
10:00 – odchod z Osobného prístavu
11:30  - príchod na Devín
Prestávka na Devíne 2 hod.
13:30 – odchod z Devína
14:00 – príchod do Osobného prístavu

Cena lístkov: 
Spiatočný: 21 € /dospelá os., 16 € / deti vo veku 2-15.r
Jednosmerný Bratislava – Devín:  19 € / dospelá os., 15 € / deti vo veku 2-15.r
Jednosmerný Devín - Bratislava:  16 € / dospelá os., 14 € / deti vo veku 2-15.r


Príďte na loď Harmónia 20.4. 
Loď bude počas otvorenia sezóny kotviť na pontóne 44, kde je aj predajné miesto našich plavieb. Príďte si k nám oddýchnuť, vychutnať si dobrý drink na hornej palube s krásnym výhľadom alebo načerpať sily chutným jedlom od nášho šéfkuchára. Pre deti máme pripravený kútik s omaľovánkami a legom. Sme otvorení od 11:00 do 18:00.

Počas otvorenia sezóny si vychutnáte aj Nedeľný brunch na Dunaji
Strávte nedeľu príjemne v kruhu svojich najmilších. Nevarte, príďte na neskoršie raňajky a obed na loď Harmónia.Brunch trvá tri hodiny a okrem kotvenia sa budeme plaviť popod bratislavské mosty. Najkrajšie výhľady si užijete s obľúbeným občerstvením. Novinkou tohto roka sú oslavy počas Brunchov. Máte narodeniny a chcete ich osláviť s priateľmi? Má vaše dieťa sviatok a chcete mu pripraviť nezabudnuteľný zážitok? Pripravíme vám slávnostný stôl pre vášho oslávenca a hostí.

Veríme, že si Bratislavské mestské dni všetci užijeme naplno. Radi vás privítame na palube našich lodí.